Brukarz – czym się zajmuje i na jakie zarobki może liczyć?

Współczesny rynek pracy cierpi na deficyt specjalistów od kostki brukowej, bo z całą pewnością można tym mianem określać brukarzy. W konsekwencji ich braku rosną płace, które dziś nierzadko przewyższają inne cenione zawody. Niestety praca brukarza  – podobnie jak innych związanych z sektorem budowlanym jest dość skomplikowana i ciężka. Co wchodzi w zakres obowiązków brukarza? Na jakie zarobki może on liczyć? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym tekście.

Prace wykonywane przez brukarza

Dlaczego praca brukarza jest tak ciężka? Przede wszystkim ze względu na swój charakter. Brukarz zajmuje się wykładaniem, konserwacją oraz rozbiórką kostki brukowej zazwyczaj w przypadku budowlanych prac drogowych. Prace te – nie sposób się nie domyślić odbywają się na zewnątrz, a zatem często towarzyszą im trudne warunki atmosferyczne. Brukarze przez większość swej pracy pozostają w pozycji klęczącej, co grozi zmianami reumatycznymi stanowiącymi przyczynę wielu schorzeń. Ponadto podczas pracy wykorzystują ciężkie narzędzia takie jak przecinak mechaniczny, kleszcze brukarskie, czy imak brukarski. Poniżej prezentujemy zakres obowiązków brukarza.

  • zabezpieczenie miejsca pracy
  • odbiór oraz transport materiałów
  • rozbiórka powierzchni uszkodzonych
  • obsługa maszyn brukarskich oraz ich naprawa
  • porządkowanie miejsca pracy
  • prowadzenie stosownej dokumentacji

Ze względu na specyfikę pracy brukarze najczęściej pracują w okresie wiosenno-jesiennym. Prace budowlane trwają zazwyczaj od kwietnia do listopada. System zmianowy to najczęściej 8h dziennie.

Kto może zostać brukarzem?

Aby zostać brukarzem należy mieć wykształcenie zasadnicze zawodowe o profilu budowlanym. Praca na owym stanowisku jest również możliwa na skutek uzyskania certyfikatu, który zdobywa się na podstawie ukończenia kursu w Centrach Kształcenia Ustawicznego oraz Centrach Kształcenia Praktycznego. Najistotniejszym elementem jednej i drugiej ścieżki edukacyjnej jest poświadczenie o odbyciu praktyk. Brukarz powinien posiadać nie tylko wiedzę teoretyczną opiewającą w znajomość właściwości materiałów oraz obsługi wykorzystywanych narzędzi oraz maszyn, ale także umiejętności praktyczne, które są efektem praktyk zawodowych.

Wysokość wynagrodzenia za pracę brukarza

Na wysokość wynagrodzenia w przypadku brukarzy wpływ ma wiele czynników. Do najważniejszych zaliczamy oczywiście doświadczenie na podobnym stanowisku oraz wynikające z niego umiejętności. Ważnym kryterium jest także stanowisko – na inne zarobki może liczyć pracownik szeregowy, a na inne brygadzista. Do kolejnych czynników zaliczamy poziom trudności zlecenia oraz zakres prac i potencjalnych niebezpieczeństw. W związku z owymi kryteriami, biorąc pod uwagę deficyt rynkowy obecnie brukarz może liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 3000zł – 6000zł w skali miesiąca.