Jak wybrać beton?

Wybór  odpowiedniego betonu nie należy do najprostszych zakupów. Dlaczego? Otóż tak się składa,  że beton betonowi nie jest równy.

Na co zwrócić uwagę?

W przypadku betonu należy zwracać przede wszystkim uwagę na takie czynniki jak trwałość, koszt  oraz efekt wizualny. Bardzo dużo osób przyjmuje za prawidło – wyższa cena to lepsza jakość. Bardzo często okazuje się to prawdą, jednak nie należy w to ślepo wierzyć. Zdarzają się również sytuacje, że to właśnie ten produkt z niższej półki okazuje się tym lepszym.

Klasa wytrzymałości

Bardzo często wykonawca zamawia beton o oznaczeniu B20, B25 oraz B30. Oznacza to klasę wytrzymałości na ściskanie. Oczywiście są one wybierane w zależności od tego, jaka stabilność konstrukcyjna budynku została zapewniona. Jednak warto mieć na uwadze inną kwestię, która nie jest uwzględniana przez powyższe oznaczenia, czyli warunki środowiskowe, gdzie powstanie konstrukcja.

Powierzchnie betonowe

Kiedy mamy do czynienia z powierzchniami betonowymi, wówczas zalecany jest beton o klasie C30/37. Charakteryzuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością. Wiele osób powiedziałoby, że jest to niepotrzebny wydatek, ponieważ w takiej sytuacji zdecydowanie wystarczy B20. Jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę głównie na przemienne oddziaływanie mrozu. Bardzo często to właśnie za jego sprawą dochodzi do zniszczenia powierzchni nawierzchni.

Klasa ekspozycji

Dlatego właśnie podczas wyboru odpowiedniego betonu należy przede wszystkim zwracać uwagę na warunki, w jakich będzie użytkowana konstrukcja betonowa. Jeśli będzie miał styczność z mrozem, solą drogową, siarczanami, kwasami oraz wiele innych, wówczas na pewno nie należy mylnie sądzić, że wytrzymałość to jedyny parametr, którego względem należy dokonywać wyborów. Należy przede wszystkim pamiętać o tak zwanej klasie ekspozycji, czyli określenie warunków, w jakich będzie użytkowany beton.

Na spokojnie

W wyborze odpowiedniego betonu należy zachować spokój. Warto odpowiednio rozeznać rynek, aby wiedzieć przede wszystkim, co można znaleźć w ogólnej ofercie. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wtedy należy zadawać pytania i uzupełniać swoją informację. Doradcy w sklepach są właśnie po to, aby pomóc tym niepewnym. W ten sposób na pewno wybierzesz dla siebie możliwie najlepszy produkt.

Przy współpracy z firmą Betor, gdzie można również nabyć np. takie produkty jak wełna mineralna.