Bloczki wapienno piaskowe, znane również pod nazwą silikatów, są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Są one uniwersalne – nadają się do budowy zarówno ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych, jak i fundamentów budynku. Stosowane przez człowieka mieszanek tego typu ma za sobą długie lata historii.
Produkcja silikatów
Żeby stworzyć bloczki wapienno piaskowe należy wymieszać piasek kwarcowy, wapno i wodę w odpowiednich proporcjach, a następnie poddać je działaniu wysokiej temperatury (ok. 200°C) i zwiększonego ciśnienia. W wyniku tych działań tworzą się nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Gotowy bloczek wapienno piaskowy jest zwartą bryłą w kształcie cegły.
Zalety bloczków wapienno piaskowych
Silikaty mają wiele zalet. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie ognia. Cechuje je wyjątkowa trwałość. Dobrze znoszą niskie temperatury. Ciekawą cechą bloczków wapienno-piaskowych jest to, że samoistnie twardnieją w kontakcie z powietrzem, a zatem wraz z upływem czasu stają się coraz mocniejsze. Wśród głównych walorów silikatów są również dobre parametry akustyczne – nie przepuszczają one hałasów, zatem dobrze odgradzają zarówno od rozpraszających dźwięków dochodzących od sąsiadów w innych pomieszczeniach, jak i od gwaru i hałasu z ulicy. Masywne ściany z silikatów zapewniają użytkownikom także komfort termiczny – dzięki temu, że akumulują one ciepło, umożliwiają zniwelowanie skutków szybkich zmian temperatury.

Bloczki wapienno piaskowe wykonane są z naturalnych, bezpiecznych dla zdrowia, ekologicznych materiałów. Ich działanie prozdrowotne wynika również z wysokiej odporności na korozję biologiczną – dzięki silnemu odczynowi zasadowemu, zapobiegają one rozwojowi flory bakteryjnej, a także grzybów i pleśni. Zapewniają korzystny klimat i stabilną wilgotność wewnątrz pomieszczeń. Pod kątem ekonomicznym warto wspomnieć również o stosunkowo niskiej cenie wyrobów silikatowych – ich używanie po prostu się opłaca. Są też wygodnym materiałem budowlanym – ich duża przyczepność do zaprawy znacznie przyśpiesza i ułatwia proces murowania.