Czym tak naprawdę jest mikrofon i jakie jego rodzaje wyróżniamy?

            Mikrofon to symbol. Mikrofon to urządzenie. Mikrofon to funkcja, która sprawia, że współczesna estrada nie miałaby racji bytu. Bez względu na rolę tytułowego urządzenia nie każdy wie z czym ma tak naprawdę do czynienia. W ramach wyrównania podstawowej wiedzy postanowiliśmy wyjaśnić działanie mikrofonu, jego budowę oraz charakterystykę poszczególnych jego wariantów.

Definicja mikrofonu

            Zacznijmy zatem od ogólnej definicji. Mikrofon to nic innego jak elektroakustyczny przetwornik, którego celem jest przetworzenie dźwiękowych fal na zmienny prąd elektryczny. Ciekawostką jest fakt, iż pierwszy raz słowo „mikrofon” odnotowano pod koniec XVII wieku, zaś pierwotna definicja określała mikrofon jako instrument zwiększający głośność głosu. Pierwszy mikrofon został skonstruowany w roku 1827 przez Charlesa Wheatstone’a. O ile zjawisko to stało się historycznym punktem odniesienie, o tyle prawdziwa rewolucja nadeszła dopiero w latach 70’ wieku XIX. Wówczas powszechnie uznani – Gray i Bell opatentowali mikrofony kwasowe zapoczątkowującym tym samym rozwój sieci telefonicznych.

mic

Podstawowe rodzaj mikrofonów :

– mikrofon kwasowy (iglica połączona z membraną porusza się w rozpuszczonym kwasie)

– mikrofon węglowy (zwany także stykowym, stanowi rozwój mikrofonu kwasowego)

– mikrofon piezoelektryczny (pod względem elektrycznym jest to kondensator)

– mikrofon dynamiczny (zwany także magnetoelektrycznym, zawiera membranę oraz cewkę, które zostały ulokowane w silnym polu magnetycznym)

– mikrofon pojemnościowy (zwany także elektrostatycznym, stanowi połączenie dwóch elektrod  podłączonych do źródła napięcia stałego)

Impedancja

            Ważnym kryterium większości rodzajów współczesnych mikrofonów są ich poszczególne parametry. Do tych najważniejszych, które powinniśmy brać pod uwagę zaliczamy poziom impedancji wyjściowej, czułość mikrofonu, czyli stosunek napięcia na wyjściu mikrofonu względem wartości ciśnienia akustycznego działającego na membranę, częstotliwość oraz zakres dynamiki.  Podstawowym kryterium – rzecz jasna poza rodzajem pozostaje wspomniana częstotliwość. O ten aspekt postanowiliśmy zapytać eksperta – Kamila Odyńca.

mics

„Charakterystyką częstotliwościową nazywamy diagram zależności czułości mikrofonu mierzony w decybelach od częstotliwości mierzonej w dobrze znanych hercach.  Zdarza się, że zamiast owego wykresu producenci prezentują tylko pasmo przenoszenie, które stanowi zakres akustycznych częstotliwości przetwarzanych przez mikrofon…”

            Powszechne zastosowanie mikrofonów sprawia, że oferta rynkowa rośnie z roku na rok. Duży wybór sprawia, że poszczególne warianty tytułowego instrumentu mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb, a także możliwości. Warto także dowiedzieć się jaki kupić alkomat. Jednak o tym napiszemy następnym razem.

Szukasz idealnych rajstop czy podkolanówek? Zajrzyj na https://lores.pl/