Przygotowanie ogrodu do zimy jest procesem niezwykle koniecznym, ponieważ zmniejsza ilość prac wiosną oraz pozwala uniknąć strat i zniszczeń. Jeśli pominie się te czynności, po zimie trzeba liczyć się z ogromem rzeczy do zrobienia. Od czego zacząć i co jest konieczne, aby stan terenu wokół domu przetrwał mroźne dni w stanie nienaruszonym?
Krok pierwszy – zabezpieczenie roślin
Czynność ta jest niezwykle ważna dla wrażliwych bylin oraz krzewów. Należy jednak pamiętać, że nadgorliwość nie jest wskazana i może zaszkodzić roślinom, jeśli ochrona ich przed mrozem będzie zastosowana zbyt wcześnie. Wszystkie gatunki należy okryć dopiero wtedy, kiedy temperatura będzie wynosiła -5 st. Celsjusza. To najlepszy moment, ponieważ przy wyższej temperaturze roślinom może być za ciepło, a to będzie działało na nie niekorzystnie. Najlepszym materiałem na okrycie bylin jest wykorzystanie trocin, kory lub gałązek iglastych. Warstwa jest ściśle uzależniona od tego, jak ostra jest zima i jak długo utrzymuje się mróz. Do osłonięcia krzewów najlepiej sprawdzi się włóknina. Należy otoczyć nią gałęzie wokół których wbite są pręty – dzięki nim materiał nie będzie krępował krzewu. Wokół części podziemnych ( u podstawy krzewu )podobnie jak w przypadku bylin należy obsypać wybranym materiałem.
Krok drugi – trawnik i nawierzchnie twarde

Podstawą jest grabienie i zamiatanie liści, których nagromadzona warstwa niekorzystnie wpływa zarówno na trawę, jak i na kostkę brukową. Koszenie trawnika powinno być wykonywane póki trawa rośnie. Choć utartym przekonaniem jest, że ostatnie koszenie powinno być pod koniec października, to jeśli w listopadzie pogoda jest ładna, a temperatura dość wysoka, nic nie stoi na przeszkodzie, by przyciąć trawę, jeśli ta urosła. Istotne jest również zadbanie o kostkę brukową. Liście nie tylko źle działają na jej powierzchnię, ale mogą powodować ryzyko poślizgnięcia się w deszczowe dni. Jeśli w szczelinach między kostkami pojawił się mech lub chwasty, konieczne jest ich usunięcie. Kiedy kostka brukowa będzie oblodzona, należy pamiętać, że lepszym wyborem jest stosowanie piasku niż soli, która może powodować zniszczenia nawierzchni.

Krok trzeci – zabezpieczenie innych elementów ogrodu
Jedne z najważniejszych są oczka wodne, które wymagają wykonania specjalnych czynności przed zimą. Do pierwszych należy wyjęcie o oczyszczenie akcesoriów, takich jak pompy i filtry. Przechowywać je należy w zbiorniku z wodą, inaczej uruchomienie ich wiosną może być trudne lub zupełnie niemożliwe. Lustro wody powinno być czyste, należy więc uprzątnąć wszystkie liście i gałęzie, które się na nim utrzymują.
Spod altan należy usunąć wszelkie materiały mogące ulec zniszczeniu, np. metalowy grill czy plastikowe zabawki, które pod wpływem silnego mrozu mogą popękać. Jeśli pod altaną znajduje się kostka brukowa i tutaj konieczne jest usunięcie mchu ze szczelin oraz innych zanieczyszczeń, które przenoszone wiatrem zalegać mogą w trudniej dostępnych miejscach.
Przy współpracy z firmą Betor, gdzie można nabyć bloczki silka.