Pompa ciepła – popularne rozwiązanie na trudne czasy

W ostatnich latach zaobserwować można rosnącą popularność urządzeń energooszczędnych. Nie inaczej jest z pompą ciepła, która stała się coraz chętniej wybieranym źródłem ciepła, który pozwala na ogrzewanie domu oraz wody. Takie urządzenie może być w pełni ekologiczne, jeśli do jego zasilania korzysta się z odnawialnych źródeł energii, jak chociażby niezwykle popularna w ostatnich latach fotowoltaika. Pompa ciepła może być skutecznym rozwiązaniem, który posłużyć może nawet kilkadziesiąt lat, zapewniając przy tym niezwykle niskie rachunki za energię elektryczną.

Ogromne boom na pompy ciepła w 2022 roku

Wysoka inflacja i wojna na Ukrainie to jedne z kluczowych czynników, które wpłynęły na gigantyczne podwyżki cen węgla, gazu, pelletu drzewnego czy też innych źródeł ciepła z których korzysta się głównie w Polsce aby ogrzać budynki mieszkalne, publiczne, czy też przemysłowe. Zaistniała sytuacja niejako wymusza aby zacząć się interesować innym sposobem na ogrzanie domu, ekologicznym, ale przede wszystkim tańszym, którego cena z dnia na dzień nie wzrośnie nawet o 300 proc. jak miało to miejsce na przełomie lutego i marca w przypadku węgla. Polacy od kilku miesięcy intensywnie zaczęli interesować się pompami ciepła oraz firmami, które zajmują się ich sprzedażą i montażem. Szacuje się, że w latach 2019-2021 sprzedano w Polsce około 190 tysięcy pomp ciepła. Wiele wskazuje na to, że z roku na rok ta liczba będzie wyraźnie wzrastać i coraz więcej osób będzie decydowało się na taki sposób ogrzewania swojego domu. Pompa ciepła wraz z fotowoltaiką może zrewolucjonizować rynek energetyczny w najbliższych latach.

Zalety oraz wady pompy ciepła

Pompa ciepła to rozwiązanie, które ma wiele plusów. Są to przede wszystkim: wysoka wartość ekologiczna, dzięki czemu nie zanieczyszczamy środowiska naturalnego, urządzenie może być całkowicie bezobsługowe i łatwe w użytkowaniu, a wiele rodzajów pomp jest również łatwe w montażu. Warto zwrócić uwagę na gwarancję pełnego bezpieczeństwa, bowiem pompa nie stwarza ryzyka wybuchu, a żywotność urządzenia może sięgać nawet 30 lat. Niezwykle ważnym aspektem w dzisiejszych czasach są niskie koszty eksploatacji i wiążąca się z tym energooszczędność, bowiem pompa ciepła wytwarza niski pobór energii elektrycznej, dzięki czemu skutecznie można zmniejszyć koszty ogrzewania (więcej tutaj). 

Wśród niewielu wad pompy ciepła można wziąć pod uwagę wysoki koszt samego urządzenia, złożoną budowę urządzenia oraz poziom hałasu, choć ostatnie dwa czynniki są zależne od wybranego rodzaju pompy. Po zakupie należy pamiętać o serwisowaniu urządzenia, najlepiej aby robić to raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.