Mechanizm działania panelu fotowoltaicznego

            Fotowoltaika zyskuje na sile za sprawą rozporządzeń i dyrektyw unijnych niejako wymuszających na mieszkańcach krajów należących do Unii Europejskiej wykorzystywanie rozwiązań energetycznych, które mają na celu zredukowanie jej strat. W efekcie ma się to przyczynić do ochrony środowiska, zaś samo zjawisko ma charakter proekologiczny.

System fotowoltaniczny

            Podstawowym elementem systemu fotowoltaicznego jest panel fotowoltaiczny. Celem owego urządzenia jest zamiana promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej obiektu architektonicznego. W praktyce oznacza to, że energię można wykorzystywać do ogrzewania wody oraz domu. Co ciekawe – w ten sposób uzyskaną energię można również magazynować, a nawet sprzedawać. Wszystko zależy od rodzaju systemu fotowoltaicznego z którego korzystamy.

Najważniejsze walory systemu fotowoltaicznego :

– praktycznie darmowy prąd uzyskany z promieniowania słonecznego

– średnio 25 lat gwarancji na działanie owego systemu

– systemy fotowoltaiczne są bezobsługowe (nic nie trzeba wymieniać)

Panele fotowoltaniczne

            Ciekawostkę stanowi fakt, że panele fotowoltaiczne ze względu na wspomnianą – politykę UE oraz towarzyszący jej spójny rozwój technologiczny staniały od początku lat 70’, aż o 99%!, wyjaśnia producent grzałek elektrycznych.  Wracając do polityki europejskiej… Zgodnie z deklaracjami na krajowym – najwyższym szczeblu do 2020 roku Polska ma obowiązek częściowego przejścia na Odnawialne Źródła Energii. Owa zmiana ma na celu zmniejszenie spalania paliw kopalnych, które jak wiemy – efektywnie zanieczyszczają środowisko. W jaki sposób działają panele fotowoltaiczne? Postanowiliśmy zapytać o to eksperta – Tomasza Wieloryba.

„Kluczowym elementem panelu fotowoltaicznego jest fotowoltaiczne ogniwo. Mechanizm działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, iż foton będący minimalną jednostką światła  docierając do ogniwa fotowoltaicznego zostaje pochłonięty przez krzem, a następnie wybija elektron ze swej pozycji pierwotnej tym samym zmuszając go do ruchu. To właśnie ten ruch pobudza proces przepływu prądu elektrycznego…”

liczby

            Zgodnie z opiniami ekspertów, panele fotowoltaiczne najlepiej montować na dachu, bądź na gruncie, tak aby skierować je frontem do kierunku południowego, a tym samym wykorzystać maksymalne nasłonecznienie. Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien być poprzedzony szczegółową i chłodną analizą zacienienia. Analiza ta przyczyni się do zwiększonego uzysku promieni słonecznych, które warunkują efektywne działanie systemu fotowoltaicznego.

Szukasz płytek? Wejdź na https://plytki.pl/