Hotelarstwo to z definicji usługa polegająca na udostępnieniu gościom noclegu w formie pokoju, domku, mieszkania, miejsca campingowego i tym podobne. Aby powadzić taki interes zgodnie z prawem należy przestrzegać przepisów sanitarnych, które są regularnie kontrolowane przez odpowiednio oddelegowane osoby.
Obiekty hotelarskie mają różne rodzaje. Składają się na hotele, które są obiektami o minimum 10 pokojach. Tak samo duży jest motel, który charakteryzuje się tym, iż usytuowany jest przy drodze. Pensjonaty muszą udostępnić nie mniej niż 7 pokoi i zapewnić całodzienne wyżywienie. Camping to kolejna forma hotelarstwa, która jest obiektem strzeżonym, gdzie można rozstawić swój namiot lub kamper i jest w nim część, gdzie można przygotować posiłek. Mogą ale nie muszą znajdować się na nim również domki do wynajęcia. Domy wycieczkowe muszą składać się z minimum 30 noclegów i stawiają na samoobsługę gości. Schronisko młodzieżowe to najlepsza forma noclegu dla młodych podróżników gwarantująca tani i niezależny dla nich nocleg. Ostatnim są schroniska usytuowane w pobliżu szlaków turystycznych zapewniające minimum standardów. Przyszły właściciel obiektu noclegowego planując swój interes musi spełnić dane wymogi, by mógł być podczepiony pod konkretną kategorię hotelową. Przy rejestracji należy uiścić stosowną opłatę.
Rejestracja
Rejestrując powstający hotel należy pamiętać o kilku zasadach i charakterystykach. Pierwszą jest zasada, iż hotel nie może być zarejestrowany jako spółka partnerska. Odwiedzając CEIDG możemy wpisać do rejestru działalność gospodarczą jednoosobową, lub spółkę cywilną. Spółki typu jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, Z.O.O i akcyjna rejestrowana są w punkcie KRS. Zakładając hotel jako jednoosobową działalność gospodarczą otrzymujemy 100% decyzyjności co do prowadzonego interesu, który odpowiada swoim prywatnym majątkiem, mówi nam przedstawiciel https://www.wszystko-do-hotelu.pl/. Prowadząc tego typu działalność mogą też zniknąć troski związane z dokumentacją- wszystko ograniczone jest do minimum. Spółka cywilna sporządzana jest w formie papierowej i w gronie minimum dwóch osób prawnych lub fizycznych. Rejestruje się ją w CEIDG. Polska Klasyfikacja Działalności dla hotelarstwa wynosi 55.10.Z. Należąc do tej podgrupy noclegownie muszą zapewnić codzienne sprzątanie apartamentów, zakwaterowanie, wyżywienie, pralnię, parking, słanie łóżek i tak dalej.
Opodatkowanie
Prowadzący działalność hotelarską ma kilka form opodatkowania do wyboru. Zasady ogólne to forma opodatkowania najprostszego. Kwota do spłacenia jest ruchoma w zależności od ulg i odliczeń. Podatek liniowy zawsze będzie wynosił 19%. Poleca się jego wybór przedsiębiorcom zarabiającym ponad 100 tysięcy złotych. Wybierając ryczałt opłata podatkowa zależna jest od obrotu pieniędzy w hotelu. Dla tej, konkretnej branży wynosi ona 17%. Karta podatkowa rekomendowana jest dla małych przedsiębiorstw usługowych, handlowych i wytwórczo-usługowych. Wybierając taką formę podatku, jest się zwolnionym od prowadzenia ksiąg, wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy, czy składania zeznań podatkowych.