Rodzaje materacy – na co zwracać uwagę

Dzisiejszy rynek materacy jest jedną z wyjątkowo rozległych dziedzin oferujących wiele różnego rodzaju materacy wpływających na zwiększoną, jakość wypoczynku i relaksu w trakcie naszego snu. Oczywiście żebyśmy mogli się w pełni cieszyć tym, co ma nam do zaoferowania tenże rynek musimy sami dokonać odpowiedniego rodzaju materacu. Dlatego też przed dokonaniem zakupu najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom materacu powinniśmy pamiętać o kilku najbardziej istotnych aspektach umożliwiających nam wybór wygodnego materacu.

Czynnikami wpływającym na wybór materaca najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb będzie na pewno fizjonomia naszego ciała. Każdy z nas, bowiem jest inny. Ktoś jest chudszy i wystarczy jemu mniejszy materac 80×200 cm (który pasuje też do mniejszych pomieszczeń) a ktoś inny nieco grubszy i waży nieco więcej. Jedne osoby pocą się bardziej, drugie natomiast mniej obficie. Bardzo ważne przy wyborze odpowiedniego materaca jest również nasze wcześniejsze przyzwyczajenie do tego, na jakim podłożu spaliśmy. Sypiając przez większa część naszego życia na twardym materacu raczej trudno będzie nam się z miejsca przestawić na inny materac posiadający zmniejszoną twardość. Do naszego wyboru istnieje jednak tak znaczna liczba materacy oferowanych przez współcześnie działające firmy, że na pewno bez większego problemu znajdziemy ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Twardość to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań. Jeśli jednak mamy schorzenia kręgosłupa lub źle się wysypiamy na obecnym materacu to warto skonsultować sprawę z naszym lekarzem. Podpowie które materace są najzdrowsze dla kręgosłupa a których zdecydowanie warto unikać.

Materace sprężynowe

Jednymi z najbardziej uniwersalnych a przy tym i najtańszych materacy są materace sprężynowe, które na rynku sypialnianym istnieją od dawien dawna. Tego rodzaju materace możemy podzielić na materace kieszeniowe oraz materace bonellowe. Różnica pomiędzy dwoma typami materacy polega na kształcie sprężyny i jej formie umieszczenia wewnątrz materaca. W przypadku materacy bonellowych mamy do czynienia ze sprężyną w kształcie klepsydry stawiającej przy nacisku tak zwany opór progresywny. W przypadku materacy kieszeniowych mamy do czynienia ze sprężynami znajdującymi się w kieszeni materaca o wpływa na ich niezależną od siebie pracę i indywidualne dopasowanie się do siły nacisku.

lozko-nad-morzem - materac

Materace lateksowe

Materace lateksowe ewentualnie znane pod inna nazwą materace futtonowe to rodzaj materaca wykonanego z lateksu będącego odpowiednikiem mleczka kauczukowego. W związku z wysoka jakością materiału z jakiego są wykonane należą one do nieco droższej grupy materacy oferowanych na dzisiejszym rynku.

Na rynku są oferowane również materace piankowe znane także, jako wysokoplastyczne, które posiadają podobne właściwości do materacy lateksowych oraz bardzo wysokiej jakości materace termoplastyczne.

Cena materaca

Na rynku mamy wiele materacy w bardzo różnych cenach. Pamiętajmy że materac kupujemy na dłużej. Jeśli zaoszczędzimy i kupimy zwykły, sprężynowy materac to wtedy możemy być na siebie źli że dalej się nie wysypiamy i bolą nas plecy. Warto dorzucić kilkaset złotych i kupić markowy, nowoczesny materac. Nasze plecy i kręgosłup będą wdzięczne.

Dodaj komentarz