Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji w naszym życiu. Co prawda, obecnie nie kupujemy go już z myślą, że to wybór na całe życie, a na kolejnych kilkanaście lat, jednakże jest to zawsze duży wydatek, obok którego nie można przejść obojętnie.
Przede wszystkim, musimy stawić czoła wielu dylematom i odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, a dopiero potem zacząć przeglądać ogłoszenia w internecie lub odwiedzać różne biura nieruchomości w poszukiwaniu tego wymarzonego lokum. Poniżej kilka takich dylematów.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Decydując się na kupno mieszkania, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieszkać w budynku zupełnie nowym, czy może postawimy jednak na pewną lokalizację z rozwiniętym węzłem komunikacyjnym na rynku wtórnym. Obie te formy mają swoje wady i zalety. Rynek pierwotny to mieszkanie zupełnie nowe, oddane nam do użytku w stanie deweloperskim. Oznacza to, że możemy je urządzić od podstaw, całkowicie po swojemu.
W przypadku rynku wtórnego również jest to możliwe, ale wiąże się z dużymi kosztami remontu generalnego. Rynek pierwotny to najczęściej obrzeża miasta, nowe osiedla, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej infrastruktury. Wtórny natomiast, ma to już wszystko zapewnione. Zapewne przy każdym bloku z co najmniej kilkunastoletnim stażem, znajduje się sklep spożywczy, a do szkoły podstawowej nie ma więcej niż kilometr.
Centrum miasta, ubocza czy może pod miastem?
Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, to w jakim miejscu chcemy mieszkać. Czy interesuje nas jedynie centrum miasta, wolimy dzielnice na uboczu czy może najlepiej odnajdziemy się pod miastem, w pobliskiej miejscowości. Tutaj również nie ma najlepszego rozwiązania, gdyż wszystko zależy od naszych potrzeb.
Centrum to zdecydowanie wyższa cena, ale dobra lokalizacja. Należy jednak liczyć się z problemami z parkowaniem czy hałasem. Ubocza, zewnętrzne dzielnice miasta to niższa cena, ale dojazd do centrum może zająć trochę czasu, zwłaszcza w bardzo dużych miastach. Pod miastem na pewno będzie najtaniej, jednakże dojazd do pracy w mieście może się wiązać z dużo wcześniejszym wstawaniem.
Co z bezpieczeństwem?
osobna kwestia do rozważenia przy zakupie mieszania to bezpieczeństwo. Ubezpieczenie to jedno, ale warto też zadbać o bezpieczeństwo naszego mienia. Dobrym rozwiązaniem są drzwi i rolety antywłamaniowe. Dodatkowo można zamontować w mieszkaniu alarm przeciwwłamaniowy (przykład). Obecnie takie alarmy są całkiem przystępne cenowo. Często podłączone są one do naszych innych urządzeń jak smartfony, dzięki czemu zarządzanie nimi jest bardzo łatwe.
Na własną rękę czy z biurem nieruchomości?
Kolejną decyzją, jaką musimy podjąć jest ustalenie czy będziemy szukać mieszkania na własną rękę czy może za pomocą biura nieruchomości. Oczywiście dużo taniej jest szukać samemu, obecnie jednak jest to bardzo utrudnione, gdyż biura nieruchomości zdominowały rynek. Decydując się na kupno mieszkania z agencją musimy liczyć się z prowizją w wysokości od 2 do 3% wartości mieszkania. Łatwo więc policzyć, że przy 300 000 złotych będzie to od 6 do 9 tysięcy. Jest to więc znaczna kwota.
Poza tymi pytaniami, pozostaje jeszcze wiele dylematów do rozwiania – na którym piętrze chcemy mieszkać, ile pokoi nas interesuje, czy jeśli zdecydujemy się na rynek wtórny to lepsza będzie kamienica, blok, wieżowiec czy może wielka płyta i wiele wiele innych. Należy więc pamiętać, by podejść do tej decyzji na spokojnie i racjonalnie zdecydować.