Przygotowanie okien na zimę, czyli jak uszczelnić nasz dom

Późna jesień i zima to najtrudniejszy okres dla każdego, kto zmaga się z nieszczelnością okien swojego domu. Sposobów na ich uszczelnienie jest wiele, w zależności od tego którędy ucieka najwięcej ciepła. Należy cały czas jednak pamiętać, że nie wolno pozbawić domu cyrkulacji powietrza.

nowoczesny dom

Diagnoza to podstawa sukcesu

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jeżeli obserwujemy nieszczelność okien
w naszym domu jest sprawdzenie ich stanu. Jeżeli są to okna montowane stosunkowo niedawno, to musimy sprawdzić poprawność ich montażu i produkcji. Niekiedy zdarza się, że zaczep na ościeżnicy jest umiejscowiony w zbyt dużej odległości od suwaka okiennego.

W takiej sytuacji ruch klamką nie powoduje zaciśnięcia się skrzydła do ramy, a w efekcie może powstać uczucie „wiania” spomiędzy okien. W drugiej kolejności warto sprawdzić także stan uszczelek, które z łatwością się strzępią i wieloletnie użytkowanie może doprowadzić do pęknięć zmęczeniowych.

Czystość przede wszystkim

Wymiana okuć, czy całych okien może być nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna. Jeżeli zależy nam na prostym i nieinwazyjnym sposobie na ocieplenie domu przed zimą, warto spojrzeć na okna pod kątem sprzątania. Brud, który bardzo często zalega w kącikach ościeżnic lub, co gorsza, pod uszczelkami wpływa znacząco na jakość szczelności okna. Warto w tej sytuacji wykonać dokładne czyszczenie. Najlepiej, jeżeli będzie ono przeprowadzone przez małe myjki ciśnieniowe, które z łatwością wymiotą wszelki brud spod uszczelek. Jest to niezwykle ważne, gdyż niewłaściwe ułożenie uszczelki względem okna może nie tylko powodować jego nieszczelność, ale także prowadzić do obtarć i pęknięć zmęczeniowych na uszczelce. Oczywiście, nie rozwiąże to problemu źle zamontowanego okna, ale doda nieco poczucia komfortu. Wszystkie niezbędne akcesoria jak wełna i inne potrzebne do docieplenia można kupić tutaj.

„Domowe” sposoby na ciepły dom

Czasem warto spróbować własnoręcznie poprawić szczelność okna przed zimą, aby w najbliższym sezonie wiosenno-letnim zająć się na spokojnie jego wymianą. Zdarza się również, że problem nie leży po stronie wad konstrukcyjnych. Prostym i skutecznym sposobem na poprawę jakości przepuszczania powietrza przez okno jest regulacja docisku skrzydła do ramy. Oczywiście, taką regulację możemy przeprowadzić za każdym razem, także w oknach całkowicie sprawnych. Wystarczy odpowiednim kluczem (najczęściej imbusowym) ustawić odpowiednią wartość w czterech punktach na ościeżnicy. Punkty, czyli okrągłe elementy służące jako zatrzask, zmieniają docisk poprzez zmianę ustawienia w stosunku do zatrzasku na ościeżnicy. W ten sposób możemy uzyskać pozycje jesienno-wiosenną, letnią oraz zimową.

Choć nieszczelne okna to prawdziwy dramat zarówno dla domowników, jak i dla domowych finansów, to przy odrobinie wiedzy można sprawić, że okna staną się bardziej szczelne i wspomogą właściwą cyrkulację powietrza. Zawsze jednak warto pamiętać o bezpieczeństwie i dbać o odpowiednią regulację temperatury w pomieszczeniu.