Rodzaje czujników w systemach alarmowych

         Odpowiednie zabezpieczenie obiektu przed włamaniem jest kluczowe w skutecznej ochronie obiektu przed włamaniem czy zniszczeniem. W urządzeniach zabezpieczających najczęściej wykorzystuje się czujniki reagujące na ruch, a także czujniki magnetyczne. Tego typu systemy alarmowe nie są skomplikowane w obsłudze, dlatego też nikt nie powinien mieć problemu z odpowiednim użytkowaniu. 

Gdzie umieszcza się systemy alarmowe?

      Systemy alarmowe najczęściej umieszczane są na oknach, drzwiach czy bramach garażowych, a także przy bramach wejściowych na teren posesji. Pojedynczy czujnik alarmowy można umieścić także w jednym miejscu wewnątrz budynku, które szczególnie chcemy zabezpieczyć. Do systemów alarmowych często dodawane są systemy antynapadowe, które to występują w formie pilota lub przycisku. Warto te elementy umiejscowić tak, aby w przypadku napadu można było mieć do nich bardzo łatwy dostęp. Klawiatury kodowe służące do uzbrojenia systemu alarmowego, najlepiej umiejscowić w niedalekiej odległości od czujnika tak, aby móc go szybko wyłączyć w razie gdy my sami jesteśmy przyczyną uruchomienia alarmu. 

swiatło

Rodzaje czujników stosowanych w systemach alarmowych

     Czujniki stosowane w systemach alarmowych można podzielić ze względu na czynnik wywołujący uruchomienie alarmu. Najczęściej w systemach tego typu używa się detektorów ruchu. Tego typu czujniki reagują na wystąpienie ruchu w polu, które dany czujnik obejmuje. Te czujniki działają na różnych zasadach, między innymi wychwytując obiekty posiadające temperaturę wyższą od otoczenia, wysyłając falę elektromagnetyczną odbierając falę odbitą, a także wykorzystując fale akustyczne. 

      Innym typem czujników są detektory pożarów. Instalowane są w miejscach szczególnie narażonych na wystąpienie pożaru i działają jak w przypadku detektorów ruchu, na różnych zasadach. Detektory pożarów najczęściej wychwytują dym, mogą to robić poprzez reakcje na substancje chemiczne, które wchodzą w skład dymu, a także poprzez reakcje na ciepło, które powstaje w trakcie spalania.