Pranie tapicerki w mieszkaniu – jak to zrobić?

Często można usłyszeć, że meble tapicerowane są dość trudne w czyszczeniu i praniu. Nie jest to do końca prawda. Takie meble można bez problemu samodzielnie wyprać w domu, a wykorzystać można do tego środki, które niemal każdy w swoim domu posiada. Jak zatem wyprać tapicerkę w mieszkaniu?

Jak prać meble tapicerowane?

Pranie tapicerki meblowej nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby to się wydawać. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonane jest obicie. Jeśli krzesła i kanapa wykonane są z naturalnej skóry, to pamiętać trzeba, że jest to materiał bardzo delikatny. Oznacza to, że do prania skórzanej tapicerki zastosować trzeba wyłącznie środki czyszczące przeznaczone właśnie do takiego materiału. W przeciwnym razie ryzykuje się jej zniszczenie. Jeśli chodzi o domowe sposoby, to w przypadku skóry naturalnej wykorzystać można jedynie letnią wodę wymieszaną z płynem do mycia naczyń. Istotne jest także, aby ściereczka służąca do mycia nie miała szorstkiej struktury. Nie bez znaczenia jest również sam sposób czyszczenia. Najlepiej plamy na tapicerce czyścić od brzegów, a nie od środka. Dzięki temu eliminuje się ryzyko powstania większych zabrudzeń.

Czym prać meble tapicerowane?

Tradycyjną tapicerkę materiałową bez problemu prać można wodą, wymieszaną z płynem do mycia naczyń bądź proszkiem do prania. Jest to skuteczny sposób na oczyszczenie materiału. Jeśli zabrudzenia są dość duże, to warto wówczas wykorzystać wodę wymieszaną z sodą oczyszczoną. Wspomniano już o sposobie mycia mebli tapicerowanych. Ważne jest tu nie tylko to, aby były one  czyszczone od brzegów, ale również to, aby stosować ruchy długie i okrężne. Nieco inaczej podejść należy go mebli z weluru. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie mieszanki wody i amoniaku. Pamiętać trzeba, aby materiał w przypadku tapicerki welurowej zawsze przecierać zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Na koniec włosie należy dodatkowo przeczesać miękką szczotką oraz delikatnie osuszyć suszarką.

Jak usunąć tłuszcz z tapicerki meblowej?

Często duży problem sprawiają tłuste plamy na meblach tapicerowanych. Jest jednak skuteczny sposób na to, aby się ich pozbyć. Mowa tu o wykorzystaniu talku lub mąki ziemniaczanej. Tłustą plamę należy posypać talkiem lub mąką i pozostawić na kilkanaście minut. Talk lub mąka skutecznie wchłonie tłuszcz. Na koniec wystarczy materiał odkurzyć o przetrzeć wilgotną ściereczką. Ważne jest jednak, aby wszelkie tłuste plamy usuwać jak najszybciej. Im dłużej będzie się z tym zwlekać, tym ich usunięcie będzie trudniejsze.

https://pobrudzie.pl