Nowe życie starej graciarni

Zarówno w domach, jak i w mieszkaniach znajdują się tzw. graciarnie. Ich rolę najczęściej pełnią piwnice w których przechowujemy zepsute rowery, zapomniane przetwory, komiksy z dzieciństwa i pamiątki po byłych partnerach. W tego rodzaju pomieszczeniach bywamy bardzo rzadko, a stałymi ich bywalcami najczęściej są gryzonie ukrywające się przed niskimi temperaturami, bądź lokalni kloszardzi. Wbrew pozorom graciarnie są miejscem z potencjałem, który można w prosty sposób wykorzystać dając im nowe życie. W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka pomysłów na adaptację zapomnianych pomieszczeń. Zapraszamy do lektury!

Piwniczka na wino

Choć w sezonie jesienno-zimowym piwnice dostają nowe życie za sprawą szczurów i im podobnych, to równie dobrze mogą być miejscem ekskluzywnym – w zgodzie z francuskim obyczajem. Bo to właśnie we Francji od pokoleń piwnice stanowią doskonałe miejsce do wykreowania piwniczki na wino. Jesienne zbiory winogron powinny być w tym przypadku doskonałą motywacją do stworzenia miejsca w którym nie tylko wegetować będą zebrane winogrona, ale także regały znajdujące się na ścianach pozwolą wybrać określoną butelkę napoju do okolicznościowego obiadu. Inwestycja związana z prostymi – drewnianymi regałami nie jest duża, zaś koszt tapety prezentującej francuskie winnice sprzed lat oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Wrażenie natomiast jest bezcenne.

beczki

Sala kinowa

W przypadku domów zaaranżowanie piwnicy daje znacznie więcej możliwości z racji większej przestrzeni. Doskonałym pomysłem na urządzenie rupieciarni może okazać się zastosowanie ogromnego – naściennego telewizora. W kącie może znajdować się barek z napojami (nie tylko wyskokowymi!) oraz przekąskami, zaś w centralnej części pomieszczenia duża wygodna sofa – opcjonalnie fotele szeregowe znane z przedwojennych kin. Taką salę warto ozdobić plakatami lub obrazami. Duży wybór dostępny na dekorolka.pl lub obrazynasciany.pl Dla wielbicieli cięcia kosztów alternatywnym wariantem może być wykorzystanie rzutnika, którego cena nie powinna nas odstraszać. Warto pamiętać, że kluczowym aspektem urządzania prywatnej sali kinowej jest oświetlenie wespół z odpowiednim nagłośnieniem.

Strefa relaksu

Pęd życia opiewający w pracę, naukę, obowiązki domowe i sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem męczy każdego bez wyjątku. Natłok zdarzeń oraz pogłębiający się stres może wywołać przykre konsekwencje, dlatego warto wykreować własny azyl. Takim może być strefa komfortu ulokowana w miejscu zmurszałej graciarni. Co może znaleźć się w tego rodzaju strefie? Dla miłośników aktywnego spędzania czasu może być sto stół bilardowy, zaś dla fanów wypoczynku kominek, wygodny fotel i regał z książkami. Pomysłów na tego typu aranżację jest mnóstwo, a każdy zależy tak naprawdę od pasji właściciela.

bałagan

Zanim zaczniemy urządzenie…

Swój pomysł warto przedstawić architektowi wnętrz. Graciarniom, rupieciarniom, piwnicom i innym tego rodzaju pomieszczeniom często towarzyszy nadmierna wilgoć. Zmurszałe ściany także są niebezpieczeństwem, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek kroków warto skorzystać z porady eksperta.