Różnice w cenach materaców są ogromne. Mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Wpływ na to ma parę czynników, z których najważniejszym są komponenty użyte do wykonania.
Jakość snu, czyli zdrowie
Zanim przejdziemy do podania najważniejszych powodów w dużych różnicach cen materaców, musimy wspomnieć najpierw o najważniejszym. A jest to jakość naszego snu. Aby była jak największa, trzeba dobrać dla siebie możliwie najlepszy materac. To niekoniecznie musi oznaczać model bardzo drogi, ale musi być to sprzęt o odpowiedniej twardości i rozmiarach, aby wygodnie nam się spało. Naprawdę warto dołożyć nawet kilkaset złotych, aby to mieć, pamiętając przy tym, że materac kupuje się na kilka lat.
Pianka
Materace mają swoją klasę, przekładające się na ich cenę. Klasa zaś bierze się z jakości komponentów, jakie zostały użyte do jego wykonania. Najpopularniejszym komponentem jest pianka poliuretanowa. Jest też jednocześnie komponentem najtańszym, ale również najmniej trwałym. Cena materaców z pianki nie jest więc wysoka.
Półkę wyżej stoją materace z pianki memory/Visco, czyli reagującej na temperaturę. Jej wyprodukowanie jest jednak droższe, droższy musi być więc i materac z niej wykonany.
Jeszcze wyżej wśród pianek mamy wysokoelastyczną piankę HR. Jest bardziej sprężysta, przewiewna i trwała niż materace wykonane z poprzednich rodzajów. Materace wyprodukowane z takiej pianki są o wiele droższe, ale też mają znacznie dłuższą gwarancję.
Lateks
Oprócz pianek poliuretanowych komponentem stosowanym do produkcji materaców jest też lateks, czyli pianka, jaką otrzymuje się podczas wulkanizacji mleczka kauczukowego. Niestety, produkcja takiego tworzywa jest bardzo kosztowna, co oczywiście przekłada na wysoką cenę materaca. Jest on jednak bardzo sprężysty i niezwykle wytrzymały oraz ma właściwości antyalergiczne.
Jest kilka rodzajów lateksu, a to ma wpływ na cenę materaców – dobrym przykładem materaca lateksowego jest Benet (tu w rozmiarze 120×200). Czynnikiem decydującym jest ilość mleczka kauczukowego zawartego w piance w stosunku do syntetycznego lateksu. Zazwyczaj ta proporcja wynosi 20% mleczka do 80% syntetycznego lateksu. Istnieją też materace, w których wykorzystano 100% naturalnego lateksu, ale kosztują najwięcej.
Inne materiały wykorzystane do produkcji
Na samej piance i lateksie się nie kończy. W materacach występują również inne tworzywa i ich obecność też ma pewien wpływ na cenę. Zasada jest taka, że naturalne produkty obecne w materacu, podnoszą jego cenę. Jak choćby kokos albo wełna owcza, która ma znakomite właściwości grzewcze oraz lecznicze (choroby układu krążenia, stawów). Aby materac utwardzić, wykorzystuje się też, chociażby matę kokosową.
Materace sprężynowe
Wciąż popularne są materace sprężynowe. Tutaj na cenę ma przede wszystkim to, jakiego rodzaju sprężyny zostały użyte do jego wykonania. Najmniej będą kosztować materace, w których zastosowano sprężyny typu bonell. Jeżeli użyto sprężyn kieszeniowych, ważne jest, ile znajduje się ich na 1 m2 materaca. Im jest ich więcej, tym wyższa cena. Najlepszy o najdroższy jest materac wykonany ze sprężyn luxpocket, których znajduje się aż 1000 na m².
Warto pamiętać, że o cenie decyduje jakość wykonania każdej z warstw, a nie tylko jakość pianki, lateksu albo sprężyn. Choćby tkanina użyta do wykonania pokrowca.