Polskie wnętrza

W Polsce możemy znaleźć najróżniejsze wnętrza – zarówno urządzone z przepychem, jak i umiarkowane, zarówno biedne jak i bogate. Różnorodność w tym zakresie jest nie mniejsza niż różnorodność w zakresie naszych charakterów. Każdy Polak jest kimś innym i ma zupełnie inaczej urządzony dom, co więcej inaczej urządza pomieszczenia w których spędza czas wolny a inaczej pomieszczenia robocze. Mimo wszystko pewne tendencje da się dostrzec. O jakich tendencjach mowa?
tradycyjne-wnetrze

Przede wszystkim – dominuje obecnie dość proste, modernistyczne wzornictwo. Ogromny odsetek mebli znajdujących się w polskich domach trafiło do nich z pewnej szwedzkiej sieci sklepów. Trudno wskazać choć jedno mieszkanie, w którym nie byłoby ani jednego pochodzącego stamtąd mebla. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna – meble te są bardzo dobrze wykonane a przy tym niezwykle tanie. Co więcej łatwo się je transportuje – w większości są przeznaczone do samodzielnego montażu, a to oznacza, że nie ma najmniejszego problemu z zapakowaniem ich nawet do niewielkich rozmiarów samochodu.

W wielu polskich mieszkaniach nadal też można spotkać meblościanki pamiętające czasy PRL. Obecnie posiadanie takiej meblościanki bynajmniej nie stanowi powodu do wstydu – meble z PRL powoli zyskują status antyków, rozgląda się za nimi coraz więcej kolekcjonerów, co więcej coraz częściej docenia się polskie wzornictwo z lat pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych – jego echa można bez problemach znaleźć również na półkach sieciowych sklepów meblowych.

Polskie mieszkania rzadko kiedy urządzone są z przepychem. Większość Polaków mieszka w blokach z wielkiej płyty, w których na przepych po prostu nie ma miejsca. Mieszkania te są urządzone w taki sposób, aby po prostu dobrze spełniały swoją funkcję, aby można było w nich przenocować, odpocząć i aby można do nich było z przyjemnością wrócić po pracy. Inna rzecz, że społeczeństwo w naszym kraju w szybkim tempie się bogaci, mieszkańcy blokowisk przenoszą się na przedmieścia do dużych rezydencji, które również różnie urządzają. Niektóre z tych wnętrz wyglądają fantastycznie – panująca w blokach skromność została w nich połączona z pomysłowością i ciekawym wykorzystaniem przestrzeni, inne niestety zostały urządzone bez gustu, wypełnione kiczowatymi meblami czy ozdobami, etc.

Czy polskie wnętrza wyróżniają się na tle wnętrz mieszkańców innych krajów? Może nie jakoś dramatycznie, ale jednak da się wyróżnić w nich elementy, które w innych rejonach nie są zbyt często spotykane, jak np. krucyfiksy nad drzwiami. Zdecydowana większość Polaków deklaruje wyznanie katolickie i lubi manifestować swoją wiarę również w taki sposób. W wielu polskich domach wiszą również wizerunki świętych i – przede wszystkim – Jana Pawła II. Można powiedzieć, że w Polsce są one równie popularne, jak kilimy w Rosji.

Poza tym jednak różnice są niewielkie. W większości polskich domów są jakieś regały z książkami, podstawowe wyposażenie jak pralka, lodówka, komputer, telewizor, wszystko urządzone w miarę spójnie. Wielu Polaków hoduje też rośliny doniczkowe, choć to akurat ma miejsce nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Większość z nas lubi porządek, choć zarazem nie wszyscy mają czas i energię aby go utrzymać. Szczególnie dotyczy to osób, które mają dzieci – w ich przypadku zabałaganione wnętrze staje się często normalnym elementem życia.

Tekst przy współpracy z https://artpasaz.pl/.